Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ameteala si instabilitate
01-09-2018, 01:32 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-09-2018 02:13 PM de teea_2006.)
Ameteala si instabilitate
In noiembrie anul trecut m-am trezit intr-o noapte si camera se invartea usor cu mine. Am aprins lumina si dupa un timp senzatia a dispărut. Începând de atunci, toata iarna am fost ametita, dar nu mai vedeam ca se învârte totul in jurul meu, deși aveam senzația de miscare. Se pare ca se intensifică uneori la mișcarea capului, de parcă atunci când miscam eu capul stanga dreapta se misca si mediul înconjurător. Aveam o veșnică stare de plutire si nu puteam sta in picioare la coada, la un ghișeu etc, deoarece aveam senzația că o sa cad, de parcă nu as fi fost pe teren stabil. Episoadele mai puternice de ameteala erau însoțite de furnicaturi/ amorteli in maini, buze si fata, nu stiu daca din cauza panicii care ma cuprindea. Alte simptome: presiune in cap, senzatie de gol, furnicaturi si presiune in urechi, vajaituri la mișcarea capului, rar tinitus. La un moment dat in primavara am inceput sa ma simt bine, am putut chiar călători singura in delegații, mai aveam vagi senzatii de ameteala la întoarcerea capului. Din pacate in iulie a reinceput: momente de ameteala puternica cu furnicaturi, senzatie de cadere, gol in ceafa, urechi înfundate, uneori un zgomot vajait in urechi, nu f puternic, senzatie de instabilitate, de miscare / clătinare a mediului inconjurator. Am fost la consult neurologic care a iesit normal, consult ORL la fel, test posturografic unde a iesit un frust pozitional benign pe dreapta. Doctorita mi a spus ca nu acela este motivul stărilor mele, întrucât acela ar da vertij rotator. Am făcut EEG care nu arata elemente patologice, RMN cerebral normal (fără substanta de contrast întrucât radiologul a considerat că nu e necesar). Hemoleucograma si alte cateva analize uzuale normale. Nu mai pot, imi este frica sa ies pe strada. Daca merg cu masina jumatate de ora e si mai rau: masina se opreste iar eu parca tot merg, cand pun pivioare pe pamant simt ca nu am echilibru, ca se misca cu mine, ca o sa cad. E ciudat deoarece cât timp sunt in masina in mers nu am nicio problemă... Am scotoame vizuale scintilante temporare mai dese de cand sunt asa (le am de ani de zile, am fost si la oftalmolog pentru ele acum 2 ani, la fund de ochi, camp vizual etc si totul era in regula). Nu am dureri de cap neaparat dar ma doare ceafa si gâtul in spate si uneori parca sunt rigide, nu pot întoarce capul spre stanga fără durere, iar daca mișc capul se aude acolo ceva de parcă s-ar freca două pietre). Miercuri merg iar la neurolog. Sper sa ma puna pe o pista buna sa rezolv problema. Pareri? Multumesc.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2018, 01:55 PM
RE: Ameteala si instabilitate
Cum a iesit la investigatiile imagistice zona cervicala? Simptomele par a fi legate de o problema in acea zona, exacerbata probabil de o pozitie vicioasa la calculator si deci o problema de acomodare vizuala, in ciuda consultului oftalmologic. Pare a fi vorba de o continua contractura musculara la nivelul gatului din cauze legate de acomodarea vizuala sau de un deficit mineral ionic, la nivel celular. Varsta, greutatea, inaltimea? Nu in ultimul rand, trebuie tratata si anxietatea, pentru ca accentueaza manifestarile de tip spasmofil. Controlul glicemic in momentele cu probleme si controlul tensiunii arteriale ar fi utile. Un consult la endocrinolog se impune si el. Un screening tiroidian, nivelul vit. D si B12 sunt utile pentru a gasi cauza primara a acuzelor.
01-09-2018, 02:09 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-09-2018 03:47 PM de SoulHealer.)
Neurologul a spus sa ii duc CD de la rmn cerebral pentru ca daca este o discopatie o sa o vada, întrucât ar fi primele vertebre. Deci miercuri o sa il duc. 1.73, 108 kg, 32 ani. Printre analizele de sange am facut si TSH si FT4 care au iesit normale. Tensiunea am luat-o o dată în plină criză de ameteala si era 135 cu 78. Mi-e foarte frica sa nu pățesc ceva pana ajung la medic, gen sa nu fiu in pericol imediat, sa fac vreun atac cerebral sau ceva de genul...La ORL mi s a scris : sindrom vertiginos fobic...
01-09-2018, 03:59 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-09-2018 04:01 PM de SoulHealer.)
Am crezut ca nu vad bine! happy 108 Kg si tiroida e ok?! Pai in cazul asta e clar de unde trebuie inceput. Supraponderalitatea poate fi o cauza importanta directa sau indirecta a problemelor acuzate. Trebuie consultat un nutritionist si instituit un regim alimentar corespunzator. Un doppler 3D carotidian se impune. Nici un diabet insipid nu poate fi exclus deci e nevoie de determinarea hemglobinei glicozilate, Hb A1c pentru a vedea media glicemiei in ultimele 3 luni. Presupun ca esti si fumatoare si renuntatul la fumat este o decizie mai mult decat inteleapta, acum cand esti inca destul de tanara. In sfarsit o ecografie abdominala completa se impune. Trebuie vazut cum se prezinta ficatul in special, pentru a depista o eventuala steatoza.
01-09-2018, 05:00 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-09-2018 05:13 PM de SoulHealer.)
În regulă, multumesc. Nu ar trebui să am modificări ale analizelor de sange privind funcția hepatica daca as avea o problema la ficat? Oricum, o sa fac cele sugerate, dar eu simt ca problema mea vine de undeva din ceafa. Cand am ametelile cele mai puternice am o senzatie de străfulgerare, mi se golește capul, uneori se înfundă urechile, simt ca ceva acolo la ceafa imi provoacă stările...parca la anumite mișcări acolo se intampla ceva ce declanșează ameteala. Este posibil ca la mișcarea capului sa fie prins/atins vreun nerv sau vreun vas de sange care sa declanșeze asta? Multumesc inca o data.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)