Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Am uitat 2 pastile Karissa, pot ramane insarcinata?
21-02-2013, 03:29 PM
Am uitat 2 pastile Karissa, pot ramane insarcinata?
Buna ziua tuturor, acum aproape doua saptamani vinerea 8.02 am uitat sa iau pastila, sambata 9.02 am luat-o , si duminica 10.02iarasi am uitat-o.Insa de luni 11.02 nu am mai uitat nici una.Precizez ca pe 1.02 a fost prima zi de menstruatie.As vrea sa stiu daca exista riscul sa fi ramas insarcinata pentru ca pe data de 14.02 am avut un contact si m-am gandit ca dupa 4 zile de luat pastilele in continuu nu ar fi probleme.Durata ciclului meu lunar este de 25 de zile.Am tot citit si parerile sunt impartite.Daca as face un test de sarcina acum crede-ti ca ar putea lamuri situatia sau este prea devreme(1 saptamana)?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
21-02-2013, 08:40 PM
RE: Am uitat 2 pastile Karissa, pot ramane insarcinata?
Mai asteapta o saptamana si apoi fa testul de sarcina.

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
08-03-2013, 01:19 PM
Nu Cred ca esti insarcinata,dar totusi poti sa faci un test de sarcina dat peste 10 zile,e prea devreme acum.Am si eu o problema,iau anticonceptionale Karissa,este pt prima data,am luat prima pilula in prima zi de menstrautie,dar acum sunt la a-11a zi si menstruatia continua.Asa s-a intamplat si la tine in prima luna?Te rog raspunde-mi! Multumesc mult
 Mulţumiri acordate de: simmona21
08-03-2013, 10:54 PM
Exista testul de sarcina rapid care poate fi facut la o saptamana sau 10 zile de la actul sexual suspect de sarcina.
Prin acest test se pune in evidenta hormonul de sarcina (gonadotropina corionica umana) din urina.

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
 Mulţumiri acordate de: simmona21
09-03-2013, 10:06 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-03-2013 10:11 PM de simmona21.)
(08-03-2013 01:19 PM)Giulia09 a scris:  Nu Cred ca esti insarcinata,dar totusi poti sa faci un test de sarcina dat peste 10 zile,e prea devreme acum.Am si eu o problema,iau anticonceptionale Karissa,este pt prima data,am luat prima pilula in prima zi de menstrautie,dar acum sunt la a-11a zi si menstruatia continua.Asa s-a intamplat si la tine in prima luna?Te rog raspunde-mi! Multumesc mult

Nu a durat atat de mult, insa depinde si cate zile dura la tine menstruatia inainte si pentru ce ti-au fost prescrise anticonceptionalele, daca mai continua asa iti recomand sa anunti medicul .In cazul meu doctora mi le-a recomandat pentru ca am endometrioza, iar la mine menstruatia s-a redus de la 7-8 zile la 3-4 cat si din punct de vedere cantitativ si al starilor de disconfort.Deasemenea mi s-a schimbat si durata ciclului lunar, inainte era de fix 28, acum de 25 si am avut un pic dubii legate de pastila uitata.Din cate stiu Karissa sunt ok ca si concentratie hormonala si sper sa rezolvi problema si sa nu fie decat o destabilizare de moment a menstruatiei.Multa sanatate si numai bine big hug

(08-03-2013 10:54 PM)Alma a scris:  Exista testul de sarcina rapid care poate fi facut la o saptamana sau 10 zile de la actul sexual suspect de sarcina.
Prin acest test se pune in evidenta hormonul de sarcina (gonadotropina corionica umana) din urina.

Menstruatia mi-a venit la timp si am efectuat si doua teste de sarcina care au iesit negativ.Si din cate am vazut este posibil ca perioada fertila sa nu mai coincida cu a 14 zi cum era ininte sa incep anticonceptionalele si aveam ciclu de 28 de zile, acum fiind de 25 este undeva in a 11 dupa calculele mele.Multumesc frumos pentru raspunsuri!big hug
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)