Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alunita noua
14-11-2019, 07:11 PM
Alunita noua
Buna ziua, in decurs de un an, mi-au aparut 3 aluntie noi, una in noiembrie 2018, alta in martie 2019 si ultima lunea aceasta, toate cu diamentrul sub 1mm, cea mai mare fiind de 0.9mm. Nu cresc in dimensiuni, nu ma mananca, nu au niciun simptom suspect. Am 20 de ani si nu ma expund mai deloc la soare, sunt o persoana sedentara, nici la mare si nici la piscina nu am fost vreodata, sunt foarte speriat, de ce apar? Am citit pe net tot felul de teorii si am facut atac de panica citind ca alunitele apar doar din expunerea excesiva la soare (lucru care nu se aplica la mine) si sub varsta de 20 de ani.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-11-2019, 09:04 PM
RE: Alunita noua
Ce-ar fi sa mergi la dermatolog pentru o consultatie? Nu te mai "documenta" de pe internet in astfel de situatii, mai ales ca perceptia ta poate fi pur subiectiva!
14-11-2019, 11:36 PM
Am vrut sa merg dar imi e frica de ce ar putea zice avand in vedere ca nu stau deloc la soare si totusi au aparut. Dar va trebui sa merg sa ma linistesc ca numai la asta ma gandesc, multumesc pentru raspuns, totusi, avand in vedere ca toate 3 sunt cat varful acului, pot reprezenta un pericol?
15-11-2019, 10:41 AM
Evident ca nu. Astfel de pete pigmentare apar la toata lumea din diferite motive, hepatice, anomalii pigmentare locale, etc. Motivul invocat de tine cum ca ti-e teama de ce ar putea fi este absolut ridicol! Daca esti asa de anxios, fa ceva sa scapi de anxietate! Doar nu o sa stai intr-o cusca de cristal toata viata ca sa nu ti se intample ceva. Ai vreo problema cu statul la soare? Ti-a fost interzis? Cum vrei sa ai un nivel corespunzator de vitamina D in organism??
15-11-2019, 12:23 PM
Nu mi-a fost interzis dar nu prea imi place sa stau la soare, va multumesc mult pentru raspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)