Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alunita care inteapa
03-12-2019, 09:35 PM
Alunita care inteapa
Buna seara tuturor, am pe spate la 0.5cm distanta de coloana o alunita mica, putin iesita din relief. Acum 5 zile m-am atins cu degetul, mai exact cu unghia, un pic cam tare la ea, si de atunci, la diverse miscari ale corpului ma inteapa. O sa merg saptamana viitoare la dermatolog sa vad ce spune, pana atunci va rog sa imi ziceti la ce ma pot astepta. Am citit pe alte forumuri cum oamenii povesteau ca au avut alunite care ii intepau si s-a dovadit a fi cancer, sunt foarte speriat, spuneti-mi va rog cat de grav e.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-12-2019, 11:10 PM
RE: Alunita care inteapa
Prostii! Nu mai citi tot felul de povesti. Mergi la dermatolog sa te examineze cu dermatoscopul. Inlaturarea de preferat cu laser CO2.
04-12-2019, 12:18 AM
Multumesc de raspuns, daca nu este grav, si doctorul spune ca nu reprezinta un pericol dar intepaturile continua, nu as vrea sa o inlatur, exista vreo alifie care poate ameliora asta? Din alunita nu a curs sange sau nu are alte simptome, are cam 3mm, nu am rupt-o, doar am miscat-o un pic mai tare, e posibil sa treaca intepaturile intr-o saptamana?
04-12-2019, 10:16 AM
Mai intai, trebuie ca medicul dermatolog sa stabileasca natura ei. Dupa aceea va spune prin ce metoda poate fi inlaturata si daca trebuie inlaturata sau nu.
04-12-2019, 02:12 PM
Am inteles, multumesc.
08-12-2019, 12:57 PM
Mai am o intrebare, nu stiu ce sa aleg, care e diferenta dintre "dermatoscopie clasica", "consultatie dermatologica" si "control dermatologic"? Nu stiu ce sa aleg pentru programare, iar preturile difera la toate 3
08-12-2019, 04:33 PM
Consultatie dermatologica. Orice medic dermatolog ar trebui sa faca o inspectie cu dermatoscopul a formatiunilor cu aspect anormal. Controlul dermatologic este consecutiv unui consult sau tratament anterior.
08-12-2019, 06:31 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-12-2019 06:35 PM de Iulian.)
Si daca nu am nicio alunita cu aspect anormal, nici macar asta care ma inteapa usor dupa acel mic traumatism (intepaturile s-au ameliorat in cursul saptamanii, doar daca pun degetul si o frec putin mai inteapa), se poate uita la cele pe care i le solicit eu, nu? Scuze ca pun atatea intrebari, sunt ipohondru si ma ingrijoreaza si cel mai mic detaliu..
09-12-2019, 11:46 AM
Daca te stii ipohondru, sunt metode de a scapa de asta. Ce zici de niste sedinte de psihoterapie. Te ajuta sa te cunosti mai bine si sa alungi temerile. Teama, frica de ceva necunoscut, nu a ajutat pe nimeni pana acum. Dimpotriva, te plaseaza intr-un cerc vicios din care cu greu poti iesi.
09-12-2019, 12:06 PM
Urmez deja sedintele de putin timp, de acolo am aflat ca sunt ipohondru si anxios la maxim
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)