Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Administrare de hidrocortizon hemisuccinat cu dexametazona
14-03-2022, 09:41 AM
Administrare de hidrocortizon hemisuccinat cu dexametazona
Bună ziua!
In urma înțepăturii unei albine, am făcut o alergie și mi s-au administrat hidrocortizon, dexametazona in perfuzie și un comprimat de Aerius. Mi s-a spus sa nu mănânc sărat in ziua respectiva.
De atunci, simt o presiune in cap, amețesc mai mereu, îmi pierd concentrarea ușor și am o stare generala de rău.
Credeți că s a produs un edem cerebral ca reacție adversă la cele două medicamente administrate concomitent?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-03-2022, 06:10 PM
RE: Administrare de hidrocortizon hemisuccinat cu dexametazona
E putin probabil sa fie edem cerebral si mai ales de la combinatia celor doua medicamente. Daca te sperie ideea unui edem poti merge la un consult neurologic, eventual un rmn ca sa se lamureasca problema. Te stiai alergica la veninul de albina?
14-03-2022, 06:20 PM
RE: Administrare de hidrocortizon hemisuccinat cu dexametazona
(14-03-2022 06:10 PM)SoulHealer a scris:  E putin probabil sa fie edem cerebral si mai ales de la combinatia celor doua medicamente. Daca te sperie ideea unui edem poti merge la un consult neurologic, eventual un rmn ca sa se lamureasca problema. Te stiai alergica la veninul de albina?
Nu.. am consultat un medic care mi a spus că trebuia să țin regim fara sare o perioada mai lunga de timp și că este posibil sa fi reținut lichid. Am programat și RMN îl, dar am zis sa cer o părere și aici poate a mai întâmpinat cineva problema.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)