Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acnee pe alunita?
26-05-2019, 06:20 PM
Acnee pe alunita?
Buna ziua tuturor. Am 20 de ani si am o mare dilema. Am o alunita aflata sub nara stanga, unde transpir foare tare si mereu. Anul trecut in iunie mi-a aparut un cos pe ea. In seara aia cand am facut baie si m-am sters pe fata, s-a spart. Dupa o saptamna a aparut iar dar mai mic, in acelasi loc. Am mers la dermatolog si am facut acea dermatoscopie, mi-a spus ca e o alunita perfect sanatoasa. Dupa aceea, in septembrie mi-a aparut din nou, tot mic, in acelasi loc, dar nu am mai fost la dermatolog daca mi-a spus ca e totul ok, in vreo 2 zile a trecut si de data asta. Acum, dupa atata timp a reaparut in acelasi loc, foarte mic, doar cu lanterna observabil. Alunita e mica, nu ma doare, nu ma mananca, nu ma ustura, nu sangereaza si e in parametrii normali (culoare, margini etc). Exista vreun pericol in viitor, ar trebui sa ma ingrijorez?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-05-2019, 11:17 PM
RE: Acnee pe alunita?
Nu, dar e bine sa mergi din cand in cand la control. Poti lua in calcul si eliminarea ei cu laser, daca dermatologul considera ca este posibil.
27-05-2019, 01:37 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-05-2019 01:39 AM de Iulian.)
Din cand in cand, adica din an in an sau 2 in 2? Ar trebui sa mai merg anul acesta daca am fost anul trecut? happy
Eu i-am spus de anul trecut ca as vrea sa o elimin dar mi-a spus ca nu are rost pentru ca e perfect sanatoasa.
27-05-2019, 08:46 AM
Cere si o alta opinie. Pana la urma e o si problema de estetica.
27-05-2019, 11:07 AM
Multumesc pentru raspuns, o ultima intrebare, daca ati spus ca ca e un pericol si nu ar trebui sa ma ingrijorez, e vreo problema daca ma duc abia prin august/septembrie la control, iar daca si urmatorul dermatolog imi spune ca nu are rost sa o scoata, ar trebui sa insist? Repet, alunita e mica, iar cosul si mai mic, se observa doar din apropiere maxima de oglina . Multumesc anticipat happy
27-05-2019, 01:27 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-05-2019 01:28 PM de SoulHealer.)
Evident ca nu trebuie scoasa daca e atat de mica. Trebuie sa ai incredere in ceea ce ti-a spus dermatologul. Probabil ca esti o fire excesiv de analitica si probabil si anxios! happy
27-05-2019, 02:44 PM
Multumesc mult de raspuns, da, sunt foarte anxios din pacate de mic, si fac atac de panic din orice observ ca nu e in regula.. Am decis sa merg la un psiholog in vara pentru a remedia asta... Multumesc mult inca o data
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)