Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
28-04-2021, 04:29 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-04-2021 04:37 PM de AurelS.)
RE: Ablatii reusite sau .....
...cred ca am virusi ca nu mai merge sa postez! happy)))
uite ca merge totusi! voiam sa confirm ca tehnicile de respiratie sunt foarte eficiente si putem contola ritmul si rata pulsului, cu inspiratii profunde, cu retentia aerului n plamani cat mai mult, apoi o expiratia lunga...

La studiul electrofiziologic se poate vedea, daca este bine facut, ce aritmii/tahicardii s-ar putea declansa, induse fiind in timpul studiului.Ekg intracardiac este de o sensibiliate foarte mare, nu se compara cu ekg extern. Mie mi-a iesit ca am un punct Wenchebach la stimularea VD, adica un mic bloc AV de ramura dreapta . In rest nu s-a detectat nimic pe partea dr, pe stg nu s-a ajuns.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: Marius_N
30-04-2021, 09:01 PM
(28-04-2021 04:29 PM)AurelS a scris:  ...cred ca am virusi ca nu mai merge sa postez! happy)))
uite ca merge totusi! voiam sa confirm ca tehnicile de respiratie sunt foarte eficiente si putem contola ritmul si rata pulsului, cu inspiratii profunde, cu retentia aerului n plamani cat mai mult, apoi o expiratia lunga...

La studiul electrofiziologic se poate vedea, daca este bine facut, ce aritmii/tahicardii s-ar putea declansa, induse fiind in timpul studiului.Ekg intracardiac este de o sensibiliate foarte mare, nu se compara cu ekg extern. Mie mi-a iesit ca am un punct Wenchebach la stimularea VD, adica un mic bloc AV de ramura dreapta . In rest nu s-a detectat nimic pe partea dr, pe stg nu s-a ajuns.

Eu am incercat WHM (Wim Hoff Method) atat respiratiile cat si baile in apa inghetata. Apoi am incercat si Buteyko.
Parca Buteyko se potriveste mai bine, dat fiind ca WHM se bazeaza pe un stress controlat al organismului pentru a-l stimula in perioade de refacere.
Atat la Buteyko cat si la WHM se mareste canitatea de oxigen transmise spre organele interne, deci inclusiv inima.
Problema mea este ca de cate ori incerc ceva nou, functioneaza minunat cateva saptamani dupa care incep iarasi extrasistolele. Orice am incercat a fost asa....
04-05-2021, 02:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-05-2021 03:00 PM de AurelS.)
Marius_N...Da, recunosc, metodele de respiratie par infinite...

De fapt cate extra ai avut in 24h pe Holter, cele mai multe? ce te deranjeaza cel mai tare la ele? Despre electrofiziologie cardio poti sa ma intrebi pe mine, stiu mai multe decat multi doctori cardio care mai bine se faceau ciocli!
07-05-2021, 09:29 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-05-2021 09:30 AM de AurelS.)
Daca nu ai raspuns inca, Marius, banuiesc ca ai o componenta psiho-somatica a problemei tale si/sau un dezechilibru electrolitic si te sfatuiesc sa iei Magneziu si poate si Potasiu ceva, ar trebui sa ti faci analizele sa vezi ce nivele au aceste minerale ionice in sange. Poate ai si o viata sedentara ar trebui sa faci mai multa miscare. Presupun ca nu bei alcool, trebuie sa duci o viata echilibrata, sa te hranesti sanatos.
Daca ai experimentat si tehnici de respiratie esti un om bine orientat spiritual, sunt curios daca ai auzit si de tehnica provenita din yoga (dar nu e chiar yoga!) a dr. Francisc Lefebure, un medic parapsiholog francez din sec. 20....Eh?happy)))
09-05-2021, 01:29 PM
Buna ziua! Sunt noua aici dar urmaresc de ceva timp subiectele si raspunsurile referitoare la ablatii, fiind si eu pe lista de asteptare la Floreasca. Urma sa fac ablatia in iulie 2020 dar s-a stricat aparatul si inca astept sa fiu sunata. Intrebarea mea este daca stie cineva despre aceasta situatie?
09-05-2021, 08:20 PM
Eu zic ca cel mai bine ar fi sa te informezi direct de la sursa.
 Mulţumiri acordate de: gabi.grigore30
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)