Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
01-07-2018, 03:11 PM
RE: Ablatii reusite sau .....
Ablația e șansa să scapi definitiv de FiA. Trebuie să fii inconștient să spui că nu dai muntele pe ablație.
PS: unii chiar își merită soarta.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-07-2018, 07:14 PM
(01-07-2018 08:43 AM)SoulHealer a scris:  O jumatate de Cordarone pe zi ?! E probabil ca si cum n-ai lua deloc! Pe undeva e bine, deoarece Cordaronele are destule efecte adverse, pe de alta parte efectul terapeutic e destul de slab. Nu stiu cum ai luat 5 pe saptamana! In weekend faceai pauza?! happy
Joi si duminica nu luam deloc, si ma gandeam tot mai profund sa-l scot si marti, dar vad ca m-a ajutat doctorul. happy Una dintre contraindicatiile Cordaronelui e la ritm cardiac prea lent, iar eu in repaus am pulsul in jur de 50 bpm, chiar sub, dar cu toate astea medicul a zis ca nu-l poate inlocui cu altceva, pentru celelalte dracovenii care-mi supara inimioara. happy

Ablatia mi-a propus-o doctorul de acum 3 ani, dar n-am vrut s-o fac, iar anul trecut cand m-am hotarat mi-a zis ca la deformarea inimii de atunci nu e posibila reusita, e prea floscaita inima ca sa-i nimereasca supararea, cu toate ca acum 3 ani AS=57 mm, iar anul trecut 54 mm, ca acum sa masoare 43 mm, daca a masurat bine, ca i-am zis sa mai puna odata metrul pe ea ca sa fie treaba oabla. happy

Ma gandesc sa-i spun ca sa ma puna pe lista de asteptare pentru ablatie pentru tura viitoare, ca nu-i nici o graba, daca tot ma lasa … soarta … happy

Cele bune!!
09-07-2018, 12:29 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-07-2018 12:31 PM de AurelS.)
Salutare! Ideea e ca ablația sa fie efectuată când este paroxistica pentru ca rezultatul este mai bun, când devine persistentă sau permanentă, e mai dificil de ablatat și necesită mai mult de o încercare! Și eu am As dilatat - 50 mm și pot face FIA, doctorii se miră ca nu am încă , deocamdată am extrasistole ventriculare foarte frecvente și sunt în așteptarea unei ablatii. Sănătate și sa auzim de bine.
10-07-2018, 12:29 PM
(09-07-2018 12:29 PM)AurelS a scris:  Și eu am As dilatat - 50 mm și pot face FIA

Atriul dilatat e o condiție necesară, nu și suficientă, dacă putem zice așa. winking
 Mulţumiri acordate de: AurelS
10-07-2018, 02:34 PM
Multumesc pentru precizare, le este de folos celor care au acesata problema...se pare ca doar dimensiunea AS nu poate da singura un verdict pentru declansarea FiA, oricum daca volumul acestuia devine prea mare eficienta lui contractila scade si automat se micsoreaza debitul cardiac, ceea ce nu este de dorit. Fiind o structura foarte elastica se poate remodela in timp in functie de multi factori si evenimente...
Sunt curios, ursamajor, daca ai mai facut o ecocardiografie la distanta dupa ablatie si daca a aratat ceva imbunatatiri ale functiei cardiace!?

La mine se pare ca totusi aritmia ventriculara influenteaza activitatea globala a inimii si am speranta ca ablatia ( daca o sa reuseasca) sa reduca mult esv - cam 80% (nu poate sa le elimine total)...ce ramane insa de vazut este cand o sa ajung sa o efectuez, se pare ca mai am inca mult de asteptat.big hug
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)