Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
08-01-2017, 04:49 PM
RE: Ablatii reusite sau .....
Salutări! big grin Vin și eu cu încurajări pentru cei care nu au curajul încă să facă ablația. Joi am făcut ablația (05.01.) și mă simt excelent! Am avut 1 zi câteva extrasistole, perfect normale și deja experimentez lucruri foarte plăcute post ablație (dorm liniștită, respir mult mai bine, nu mai obosesc așa rău). Eu am avut două tahicardii - cale accesorie posterioară stângă pt. wpw și cale lentă pt. avnrt formă tipică. Din ce am experimentat eu până acum, la început, când nu știam ce mi se întâmplă și de ce inima îmi ajungea până la 240bpm (crizele mi s-au declanșat în urmă cu câteva luni) mă speriam foarte rău și era ca un cerc vicios, îmi era din ce în ce mai rău. Imediat ce am înțeles despre ce e vorba am început să le tratez ca atare, fără să mă mai sperie, fără medicamente, evitând tot ce înseamnă cafea, cola și efort fizic și până la ablație, nu am mai făcut nicio criză și nici episoade de puls mărit (lucru care la început îl făceam de cel puțin 2-3 ori pe zi, cu siguranță din anxietate). În ceea ce privește ablația în sine, eu am avut o experiență foarte plăcută! Absolut toate cadrele medicale cu care am interacționat în spitalul Floreasca s-au comportat foarte frumos iar dr. Bogdan Ștefan este o persoană puțin spus minunată! Le mulțumesc foarte mult pentru dedicație și pentru sprijinul care îl oferă pacienților, pe mine m-au făcut să mă simt în siguranță și să am curaj să trec peste această experiență ușor! Multă baftă tuturor celor care vor să facă acest pas, mergeți cu toată încrederea, chiar sunt niște oameni minunati!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
15-02-2017, 03:08 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-02-2017 03:16 PM de zvunks.)
Citeam acest topic... ajuns pe la pagina 67 si nu pot intelege 2 chestiuni:
- Cum nu se reuseste declansarea aritmiei din moment ce eu as fi speriat rau de tot numai sa ajung la sala de operatie.
- Cei care merg cu lejeritate (se pare) la bucuresti... cum nu va temeti de drum? Pai eu din cauza FA am dezvoltat o agorafobie moderata (adica ma mai duc, dar tot cu frica si rar).

Un psiholog / psihiatru te ajuta ca te ajuta... dar nu iau acuma niciun tratament psihiatric si tare greu ma descurc cu frica de un nou episod de FA.

Cei care mergeti la drum lung cu masina... si am citit ca si altora va este frica de FA, cum va impacati cu gandul ca se poate declansa o FA tocmai cand sunteti la distanta mijlocie intre localitati. Ba suni la ambulanta si zice ca nu este disponibila. Sau te prinde pe valea oltului sau pe nu stiu ce drum...

Cum naiba sa-mi fac curaj sa vin la bucuresti... ca pare o prostie, dar daca as locui la bucuresti m-as programa la dr. Vatasescu sa ma scape de calvaru asta. Cat o tine ablatia, ca nu reuseste din prima... ce sa fac. Dar sunt tocmai din NV tarii...

Sa ma duc in Timisoara la dr. Ivanica?

Repet, cei care fac ablatie intra in sala de operatie calm? Ca eu si daca aparent as fi calm, inima mea clar ar fi in tahicardie daca nu cumva cu extrasistole la cateva batai sau chiar FA....

Se poate face ablatie daca esti in criza de FA?

LE: Sunt asa de satul de FA, de aproape 15 ma afecteaza psihic si este posibil sa ma duc la dr. Vatasescu si sa decida ca pentru 2 episoade de FA in 15 ani... sa ma treaca doar pe ritmonorm. Restul episoadelor sunt f scurte, de cateva secunde... Acuma iau doar o jumate de nebilet.

Nu stiu ce sa fac. Dar nici frica asta nu-i trai.

Sa fac un studiu elecrofiziologic la Cluj? In prealabil... inainte de ablatie? Merita sa ma gandesc la asa ceva?
In Timisoara as ajunge mai usor, dar tot mi-e groaza de drum.

Cum sa-mi reeduc modul de gandire "du-te mai la drum ca si daca faci FA iei ritmonorm si te controlezi", cand este asa nasoala senzatia in FA, de faci pe tine literalmente. La mine cand se declanseaza o scurta FA, primul lucru ma duc la baie sa fac treaba mare. Ma si trec toate apele instant.

NICIUN MEDIC binevoitor nu mi-a facut o scurta "educatie" mentala, despre ce ar trebui sa fac in situatia in care am o criza si sunt departe de spital. Am "invatat" sa traiesc in jurul spitalului ca o gaina. Si multumesc lui Dumnezeu, nu am avut decat o singura spitalizare (14 ore de FA) si un alt episod din care am iesit spontan inainte sa ajunga salvarea la mine.
Oricat de mult imi displace modul meu de gandire, psihic sunt ca frunza pe apa si traiesc cum pot si ma bucur de viata cum pot sa nu agravez FA din cauza anxietatii.

De abia anul trecut dupa spitalizare am stiut si eu sa port la mine ritmonorm, sa iau 2-3 tablete in caz de criza. A trecut aproape 1 an de la spitalizare si nu am luat deloc.
15-02-2017, 03:53 PM
În funcție de chestiile implicate în mecanismul FiA pentru un anumit pacient, ablația poate reuși din prima.
Se poate face ablația și dacă ești în criză. Dacă FiA se oprește după ablație, înseamnă că ablația a reușit.
Cum spuneam (știi tu unde), spaima de o posibilă criză și spaima dacă criză s-a declanșat, va trebui să le controlezi.
Pentru drum lung îți iei inima-n dinți (merge expresia aici) happy, iei și Rytmonorm și ajungi fără probleme la liman. Important e să vrei să acționezi. Niciun medic n-o să te poată ajuta mental, dacă tu nu vrei. winking
 Mulţumiri acordate de: zvunks
15-02-2017, 04:10 PM
Pare absurd, cand voi vorbiti de ore, zile de criza... iar la mine si simplul "burst" de FiA imi provoaca instant slabiciune si apasare (fara durere) in partea superioara a corpului. De la piept in sus, parca ma apasa cineva pe gat. Ma gandeam la un moment dat, daca am criza de FiA, sa stau "lejer" 10 minute, vad ca nu trece, iau ritmonorm, si vorba unui medic mai astept o ora sa vad daca nu trece si abia apoi sa ma duc la urgenta.
Nu ai incotro decat in momentul crizei sa ramai calm. Daca nu, intretii criza si prin panica.
15-02-2017, 04:27 PM
Exact asta trebuie să faci: calm. Iar, pe de altă parte, bucură-te că n-ai crize cum am avut eu, de ordinul zecilor de ore. Recordul absolut 50 de ore în FiA, cu tot cu Cordarone perfuzat. Brrrr!
15-02-2017, 04:33 PM
Deci, sa astepti o ora, in fibrilatie, sa ajungi la un spital nu este chiar tragedie.
Ritmonormul reduce pulsul la limita suportabilitatii?
15-02-2017, 05:24 PM
Rytmonorm e antiaritmic, betablocantele scad pulsul. Se combină.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)