Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
20-11-2013, 06:16 PM
RE: Ablatii reusite sau .....
Arm-Med, ablatia am facuto pt. extrasistole ventriculare. Am facut holter dupa ablatie, dar nu mi s-a spus ca as avea blocuri atrio ventriculare.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-11-2013, 10:23 PM
Pai la genul acesta de ablatie nu are de unde sa apara bloc atrioventricular

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
20-11-2013, 11:00 PM
Carmen- Imi pare foarte rau pentru tine....nu se mai poate face nimic ca sa remediezi bav urile? si la mine a trebuit ablatat aproape de calea normala...dar m'a scapat Dl Dr Ivanica...iti doresc multa sanatate!
20-11-2013, 11:09 PM
Din pacate bav-ul nu se mai poate remedia.
Dar daca este asimptomatic si tinand cond ca este la nivelul nodului atrio-ventricular, nu la nivelul fasciculului HIS (adica nu evolueaza), practic nu trebuie facut nimic, el exista, dar nu are nici un efect.

20-11-2013, 11:16 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-11-2013 11:23 PM de carmen_comana.)
Nu, Alin, nu se mai poate face nimic. Mi-a atins si calea normala si toata viata voi ramane cu aceste pauze in bataile inimii (pe care le fac numai noaptea deocamdata). Noroc ca blocurile sunt de gradul II dar daca, Doamne fereste, va evloua vreodata in grad III, va necesita montarea unui pace maker (stimulator cardiac). Cu asta m-am ales eu de la 2-3 epidoade de tahicardie pe an pe care faceam. Nu m-as fi incumetat sa fac ablatia daca nu m-ar fi asigurat toti medicii cu care m-am consultat inainte ca va fi o reusita, ca este o operatie simpla cat de cat, nu ca cea de FA, de exemplu. L-am intrebat pe dr. Ivanica daca se mai poate ceva si mi-a spus ca, din pacate, nu se mai poate face nimic, decat sa astept sa vad daca raman in stadiul asta sau ajung la stimulator. Nici acum nu-mi vine sa cred ca mi s-a intamplat asta. Ablatia am facut-o in decembrie anul trecut. Poate vrea Dumnezeu si se reface de la sine, nu stiu ce sa mai zic. Teama mi-e sa nu o iau razna pana la urma, nu mai am nici putere de concentrare, nici chef de viata, nici nimic. Ma asteptam sa rezolv o problema care ma deranja de 2-3 ori pe an si m-am ales cu o alta problema care ma deranjeaza aproape permaent. Of!

Armmdt, nu le simt in fiecare noapte, cu toate ca le fac in fiecare noapte. Dar, uneori le simt si am niste senzatii foarte ciudate. Simt ca mi se contracta inima si aproape ca-mi vine ameteala. Dar asta nu in fiecare noapte, cum ti-am zis. Si ziua
am cateodata niste stari ciudate, dar nu stiu cum sa explic ce simt. Am mers la medicul de familie cand eram intr-o stare de-asta, mi-a facut un EKG si mi-a iesit acel interval PR de 200, la limita catre BAV. Probabil ca de aici am starile astea ziua. Ca o emotie puternica, nu stiu cum sa descriu...
20-11-2013, 11:56 PM
Din ce spui tu nu ar fi bav de grad 2, ci de grad 1, deci chiar mai putin periculos.
Despre avansat nu cred, deoarece, asa cum spuneam, e la nivel nodal, nu parahisian.
Fa un holter de 24 de ore si sa vedem ce iese.
Eu cred ca unele senzatii le ai si pentru ca stii ca exista acel bav si sistemul nervos vegetativ lucreaza.
Eu zic sa te linistesti, incearca sa iti vezi de viata.
Acele crize de tpsv erau acum de 3 ori pe an, mai tarziu ar fi devenit, mai dese, mai puternice si ar fi dus la modificari structurale ale inimii.

21-11-2013, 09:57 AM
BAV-ul este de tip Mobitz, da. Mai faceam tahicardie ziua, pe la 140 pulsul si mi-a dat corlentor. Dar, mi-a fost foarte rau noaptea de la el si am renuntat dupa vreo doua saptamani, fara sa mai intreb medicul. Cred ca-mi scadea pulsul foarte mult noaptea. Deci acest tip de BAV nu evolueaza?
21-11-2013, 11:49 AM
Carmen,am bav de aprox. 4 ani,atunci am fost diagnosticata si crede-ma aveam niste stari de credeam ca mor...un an de zile mi-a trebuit ca sa accept ca am aceasta boala.Am sa incerc sa descriu simptomele...cele mai rau ma simt dimineata...simt ca-mi tremura inima,o stare de neliniste nejustificata...ameteli si transpiratii ca si cum as iesi de sub dush,stari de nervozitate...si o arsura in spate in partea stinga...toate astea le simt acum.
Important este sa invatam sa depasim orice obstacol din viata noastra ,cu zimbetul pe buze,sa ne oferim mici bucurii si sa fim fericiti atit cit se poate.Am observat ca,doar cei inimosi,cei sufletisti se imbolnavesc de inima...
Inca ceva demn de luat in seama,am observat ca la orice stire ,intimplare negativa, imi este rau, cel mai bine e sa evitam acest lucru.Iti doresc multa sanatate!
21-11-2013, 01:04 PM
Da, Leo, pun orice la suflet, intr-adevar. Si, cand te uiti in jur, nu ai cum sa nu te "imbolnavesti" de inima, in ziua de azi. Dar, nu stiu daca simptomele tin neaprat de psihic. In sensul ca seara ma culc foarte linistita, optimista, dar ma trezesc din somn acele senzatii. Fara sa ma gandesc deloc la problema asta...
21-11-2013, 01:58 PM
Poate ai impresia ca nu te gandesti, dar subconstientul lucreaza.

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)