Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
14-11-2012, 12:46 PM
RE: Ablatii reusite sau .....
Buna Uliana,

Am ajuns ieri la d-l doctor Rosianu, dansul nu a confirmat diagnosticul de TPSV, a zis ca ceea ce a aparut pe Holter era tahicardie sinusala.
Copilul joaca fotbal si urmeaza sa mai facem un test de efort pe data de 20.
Nu prea inteleg, se poate confunda TPSV cu tahicardia sinusala?
Sunt nerabdatoare sa aflam rezultatul testului de efort.

thinkingworried
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-11-2012, 04:07 PM
Servus Jutka ! Trebuie sa-ti spun din prima ca sub nici o forma nu am caderea sa-l contrazic pe doctorul Rosianu, va doresc din suflet sa aiba insa dreptate !!!
In ce priveste confuzia intre cele doua tipuri de batai, lucrurile se petrec cam asa: criza de TPSV, daca nu este ingrozitor de puternica, seamana oarecum cu o tahicardie sinusala, fiziologica, instalata la efort, numai ca prima debuteaza brusc, dureaza cit dureaza si sfirseste la fel de brusc (spontan sau prin interventie medicamentoasa/electrica), in timp ce TS-ul creste mai lent, sustinind nevoia crescuta de oxigenare a organismului ce depune efort, si in acelasi fel se si remite, adica scade progresiv fara interventie.
Cred ca diferenta exacta o pot face aparatele si - in ultima instanta - ochiul/mintea care interpreteaza datele inregistrate.
Sa speram ca testul de efort va fi edificator, te asteptam cu vesti, numai bine !
18-01-2013, 10:02 PM
Salut...Am facut ablatia in...2009 cred...la Dr Vatasescu...pt tpsv...reintranta nodala parca...nu cunosc exact termenii...insa la o sapt dupa interventie au inceput extrasistolele dar fara tahi...apoi am mai avut cam maxim 10 sec ... sa zic salve de extrasistole sau chiar tpsv...eu zic ca un fel de tpsv insa care nu poate fi sustinut mai mult de cateva secunde...10-30
in fn...plus extrasistolele care cateodata sunt asa puternice incat am impresia ca pleaca iar in tahi sau ca se intampla ceva naspa...insa cu ele m-am impacat...doar ca ma cam sperie acea salva sau tahi sau ce-o fi...oricum e cam rara la cateva luni...asa era si tpsv=ul inainte...la cateva luni...
Am fost la Dr Vatasescu nu vrea sa imi faca studiu ca cik nu am dovada..pe ekg.. Dr. Siliste la fel,...insa mi-a recunoscut ca e anormal ceea ce simt...Nu inteleg de ce e asa greu sa faci un studiu unui amarat care traieste un calvar cu simptomele lui..si ca sa elucidezi daca abereaza el sau nu...ca nu cred ca vine cineva de placere la spital...in fn...cred ca sunt singurul care nu e in regula dupa ablatie la floreasca...asa am eu noroc...
19-01-2013, 12:19 AM
Eu zic ca ablatia a fost facuta cu succes din moment ce nu mai ai tahicardie de aproape 4 ani. Extrasostolele sunt o a doua problema pe care trebuie sa o rezolvi, separata.
Daca toti vor o dovada a ai ceva e simplu, mai ales ca ai extra zilnic: fa o inregistrare holter de 24 de ore. Important e sa stim ce fel de extrasistole sunt si cate ai pe zi.Cu inregistrarea respectiva poti sa mergi apoi la electrofiziolog.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
19-01-2013, 12:10 PM
Am facut acum 1 an si jumate un holter si...11 extrasistole atriale...in rest perfect normal...puls intre 45 si 190 sinusal...totul ok...pun holter si nu iese nimik....bine ca am pus si inainte de ablatie holter si eram cea mai sanatoasa persoana...si s-a dovedit ca era ceva
Intrebarea e...daca exista estrasistole sau salve atat de lungi si sa semene atat de bine cu o tahicardie...adik sa se zbata inima...sau sa bata inima repede timp de 10-30 sec...eu stiu ca salve mai mari de 5-7 batai rapide se numesc tahicardie ...sau poate ma insel...ma puteti lamuri?
19-01-2013, 05:18 PM
Daca acum ai aceste simptome destul de des repeta holterul. Eventual poti sa il faci si de 2-3 ori pana surprinzi ceva. Cel mai clar indiciu este ca pe perioada cat porti holterul sa ai simptomele pe care le acuzi.
Daca tot nu reusesti, dupa incercari repetate, sa inregistrezi nimic si esti in continuare refuzat pentru studiu electrofiziologic singura sansa de a te lamuri exact cum stai ar fi implantarea unui asa numit "loop recorder". Acesta este un aparat mic (3-4 cm lungime si cativa mm grosime), care se implanteaza sub piele in zona pieptului (e o interventie extrem de simpla, se face doar o mica incizie de 1 cm) si care poate monitoriza si inregistra activitatea cardiaca pana la 3 ani. In acest timp cu sigur.anta daca ai intr-adevar ceva care sa necesite o interventie electrofiziologica se va vedea.

19-01-2013, 09:21 PM
Bun! deci...este sau nu tpsv? sunt extrasistole din ceea ce descriu?
In legatura cu loop recorder nu stiu cine in tara asta imi va implanta asa ceva...cand e mult mai simplu sa imi faca studiu...
Simptomele se surprind f greu...
Eu as vrea sa ma lamuresc in leg cu ce simt..daca sunt doar extrasistole sau salve...nu sunt speriat de ele...stiu ca alea nu au ce rau sa-mi faca...doar ca mi-e teama de o aritmie...atata tot...
 Mulţumiri acordate de: madatr
20-01-2013, 01:01 AM
Daca e sau nu TPSV ... cum crezi ca as putea sa iti dau un raspuns asa, prin Internet?! Sunt eu bun, dar nici chiar asa :-)
Despre implantarea de loop recorder orice medic care face implanturi de stimulatoare cardiace (sau nici macar) poate sa ti-l implanteze. Dispozitivul se plaseaza sub piele cu anestezie locala. Fata de un studiu electrofiziologic e infinit mai simplu si mai rapid.

20-01-2013, 02:25 AM
Buna seara ! Cam la ce suma se ridica asemenea interventie? Exista vreun risc?
20-01-2013, 02:39 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-01-2013 02:41 AM de uliana.)
Nico, riscuri nu prea exista, seamana povestea cu implantul de stimulator. Daca nu ma inseala memoria, nu interventia costa, ci aparatul, in jur de 1800 de euro ! Interesant este ca e reimplantabil si unei a doua persoane dupa ce-si face treaba la prima, deci se injumatateste costul !
Sa ma corecteze ARM-MED daca bat cimpii ! (Discutam noi pe forum despre el cam in vara lui 2011.)
Sa-ti fie bine, pusi ! happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)