Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
19-09-2012, 03:34 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-09-2012 04:09 PM de SoulHealer.)
RE: Ablatii reusite sau .....
Ai sesizat perfect problema! Lipsa unor diagnosticieni de valoare este problema esentiala a sanatatii in Romania. Iar vina o poarta scoala medicala romaneasca in asamblul ei, care nu insista pe acest aspect deosebit de important al diagnozei, al unei anamneze profesioniste, care sa puna bolnavul intr-un context mai larg, prin identificarea profilului lui psihologic si al conditionalitatilor produse de alte posibile maladii neidentificate inca. Sunt foarte putini medici care stiu cum trebuie procedat pentru identificarea cauzelor reale ale unor afectiuni, pentru ca asta inseamna timp, interdisciplinaritate, pasiune pentru actul medical de calitate. Pacientii sunt astfel derutati, primesc tratamente ineficiente, se pierde timp pretios pentru ca medicina romaneasca nu a reusit sa elimine mentalitatea anacronica a actului medical facut pentru a atenua mai degraba efectele unor afectiuni si nu cauzele reale care provoaca atatea suferinte. Nu discutam aici de bolile cronice, unde lucrurile sunt clare si nu exista uneori decat o optiune. Discutam aici de o serie intreaga de tulburari in sfera gastrointestinala, endocrina, cardio, neurologica, cu rasunet psihosomatic deosebit, care pun pacientul pe drumuri ani de zile pana cand poate, printr-un noroc deosebit, descopera cauza suferintelor sale......
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
19-09-2012, 04:05 PM
Corect.Noi avem habar de internet,ne mai informam,evaluam si luam decizii,bune sau proaste.Dar gandeste-te la un bolnav de conditie sub-medie.Ce face omul ala care si el a muncit o viata,a avut un salariu si si-a platit asigurarile medicale?Cine are grija de el?NU sistemul medical ar trebui s-o faca?Pentru ca daca stai sa te gandesti singura persoana care e ingrijorata de situatie ta si face tot ce se poate ca sa scapi de cosmarul unei boli esti chiar tu.Dar cred ca am postat cam mult off-topic si nu ajutam pe nimeni asa.Daca un moderator considera ca am palavragit fara rost pe aici il rog sa stearga posturile care nu au legatura cu topicul.
30-10-2012, 01:18 PM
Buna ziua,

Sunt mama unui baiat de 12 ani diagnosticat cu TPSV.
Ma ingrozeste gandul ca va trebui sa ia toata viata medicamente.Am gasit acest forum, care mi-a dat sperante, medicii nu mi-au zis nimic despre ablatie.
Suntem din Cluj, stiti cumva daca aici se poate abla TPSV?

Multumesc anticipat
30-10-2012, 01:57 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-10-2012 02:50 PM de uliana.)
Daca esti din Cluj atunci servus Iutka ! Bineinteles ca se poate ablata la Cluj, la Spitalul de Recuperare, echipa doctorului Radu Rosu, respectiv la Institutul Inimii, dr. Horia Rosianu !
Numai bine si tine-ne la curent cu evenimentele !
 Mulţumiri acordate de: iutka
30-10-2012, 05:46 PM
Multumesc Uliana pentru raspunsul prompt.
Dl. dr. Rosu am inteles ca este plecat din tara, avem programare la dl. doctor Rosianu pentru data de 13 noiembrie sper sa fie posibila ablarea.
Cunosti pe cineva care a fost ablat la dansul?

Multumesc
30-10-2012, 06:05 PM
Nu, Iutka, imi pare rau, nu cunosc pe nimeni ablatat la dr. Rosianu ! Nu prea avem colegi de forum din Ardeal, iar cei citiva de care stim s-au rezolvat pe aici, in sud!
Va dorim mult succes si te rugam sa revii neaparat cu amanunte !
Inca o data - numai bine ! Heart
30-10-2012, 07:40 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-10-2012 08:12 PM de uliana.)
Multumesc frumos,
O sa revin dupa data de 13 cu raspunsul d-lui doctor. Daca nu se va putea aici probabil vom incerca si in alta parte.
Am citit meseje celor care au trecut prin aceasta procedura si am ajuns la concluzia ca merita incercat.

Multa sanatatebig hug
07-11-2012, 12:07 PM
Buna ziua tuturor, ma bucur ca v-am gasit! Sint un potential candidat pentru prima ablatie, recomandata in urma unui consult la Dr. Siliste. La 37 de ani, am suferit un infarct miocardic acut in primavara, mi s-au montat 3 stenturi in serie si a mai ramas restanta o ingustare la o secundara. Dr. Siliste mi-a recomandat ca intai sa fie stentata si aceasta ingustare, inainte ca dumnealui sa faca ablatia. Extrasistolele ventriculare apar mai ales pe fond de oboseala, stres sau fluctuatii de temperatura, de cele mai multe ori in stare de repaos. Ele dispar in cursul testului de efort si reapar in perioada de dupa test, imediat, in timpul refacerii. Un holter purtat 24 h in iulie a contorizat 27,000 de extrasistole (cam 1/3), insa in septembrie, la alta clinica, holterul a inregistrat doar 11 extrasistole in 24h. Acum simt ca au revenit la o frecventa mai mare si nu stiu ce ar fi cel mai bine sa fac si unde: scintigrafie? inca un holter? test electrofiziologic? test de efort? In iulie am urmat un tratament cu amiodarona/cordarone timp de 3 saptamani, fara modificari semnificative, oprind tratamentul la recomandarea unui medic cardilog consultat atunci. Nu simt dureri sau ameteli, doar un ritm accelerat al batailor inimii, timp de cateva minute, ca si cum as alerga, impreuna cu zvacniri in tample. Ce imi recomandati?
07-11-2012, 02:01 PM
In primul rand trebuie stabilit statusul actual cardiac dupa infarctul pe care l-ai avut. Asta presupune ecografie dopller, ECG normal si de efort dozat, desigur, in cazul tau, analize de sange complete. Daca e necesar un nou stent, intr-adevar, cu asta trebuie inceput, pentru ca s-ar putea ca aritmia de care suferi sa fie rezultatul unei ischemii a muschiului cardiac. Daca dupa aceea mai apar ESV-uri, in conditiile in care nivelul seric al principalelor minerale este normal, se impune un studiu electrofiziologic si concomitent ablatia eventualelor focare care le declanseaza.
Multa sanatate.
07-11-2012, 02:52 PM
Multumesc. Am facut analize (normale), ECG (parametri normali dupa IMA), un doctor mi-a recomandat sa fac stentarea, altul mi-a recomandat sa n-o fac, fiind o ingustare pe o secundara. Am 2 teste de efort la activ (fost sportiv) cu aceleasi evolutii (stergerea ESV in timpul testului, reaparitie in refacere). As evita sa montez al 4-lea stent in cord, inclusiv avand in vedere costul, daca nu este neaparat necesar. Vazusem anterior ca exista investigatii mai lamuritoare, cum ar fi scintigrafia cardiaca, insa n-am gasit o clinica unde sa o fac in Bucuresti. Ce investigatie pot face si unde, pentru a decide cu argumente clare daca este cazul sa fac stentare si apoi ablatie? As prefera sa le fac deodata, ca sa fie doar o procedura invaziva, in loc de doua.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)