Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
18-10-2013, 07:21 PM
RE: Ablatii reusite sau .....
Probabil ca esti in fibrilatie atriala si trebuie sa fii scos.
In principiu nu sunt efecte negative, dar asta depinde si de pacient, trebuie sa discuti acest aspect cu doctorii care urmeaza sa faca procedura.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
18-10-2013, 08:11 PM
Nu sunt in FA, pentru tahicardia de care am amintit data trecuta. Un puls de 115-120 iar dupa conversie sa-mi schimbe medicatia. Din aceasta cauza te-am intrebat, eu punand raul inainte ma gandeam ca poate o sa fie nevoie de mai multe conversii pana sa ajung la ablatia de care ai spus si tu. Nu credeam ca un asemenea soc suportat de tot organismul pana la urma, sa nu aibe nici o reactie negativa chiar in timp. Multumesc pt raspuns, ca imi e o frica de nu-ti inchipui.
18-10-2013, 09:20 PM
Eu te sfatuiesc sa mergi la un electrofiziolog sa faci un control.

18-11-2013, 11:38 PM
Salutare tuturor!! Vreau sa-i intreb pe cei care au fost supusi unei ablatii, daca au ramas cu efecte secundare in urma unei astfel de interventii . Eu am fost supus interventiei acum 6 luni pt. ESV la dr.V, iar pina acum pare totul o.k, rar cite o extrasistola. In primele 2 saptamani dupa interventie nu reuseam sa adorm, simteam ca inima face o pauza si ma trezeam imediat. Dupa 6 luni inca mai am astfel de episoade insotite de intepaturi si durere in zona timplelor. Dupa 3 luni de la interventie am facut holter si mi-au spus ca e totul bine. As dori sa stiu daca mai are cineva probleme de genul asta si bineinteles si opinia lui arm-med!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
19-11-2013, 12:34 AM
Lipsa de somn si durerile in zona tamplelor nu au, dupa parerea mea, legatura cu ablatia.
Poti sa ne spui ce ablatie ti s-a facut, pentru ce fel de tahicardie?

19-11-2013, 10:51 PM
Buna seara! In primul rand vreau sa multumesc lui Dumnezeu, apoi Domnului Doctor Ivanica Gabriel si bineinteles lui Arm Med pentru toate sfaturile si indrumarile....In 26 septembrie 2013 am facut ablatia la Timisoara la Dl Ivanica si de atunci nu am mai avut nici o criza de TPSV doar ceva extrasistole si multa spaima sa nu reapara cumva...In rest sunt din nou un om normal care poate face cam orice....Precizez ca inainte de ablatie faceam crize de TPSV aproape saptamanal si cateodata si 2 crize intr'o singura zi...crizele incepeau brusc si se terminau brusc...pulsul crestea pe la 240-250bpm...Acum incep sa fac putina miscare seara fac plimbari rapide de cate 30min....Pentru cine are nevoie de sfaturi sau informatii ma poate suna la 0766 614 907 si ajut cu cea mai mare placere..
20-11-2013, 09:42 AM
Da, "ablatie"! Era bine daca puneai si tu un nume, sa stim cum sa ne adresam. Daca citesti postarile mele pe acest forum, o sa vezi ca exact asa am patit si eu dupa ablatie. Eu am facut ablatie de cale nodala lenta si am ramas cu acele pauze, adica blocuri atrioventriculare, de care nu voi scapa toata viata. Asta pentru ca medicul mi-a atins si circuitul normal, pe langa cel care trebuia ablatat si nu se mai poate face nimic. Nu ti-au iesit aceste BAV-uri pe holter? Blocuri atriventriculare.
20-11-2013, 11:35 AM
Sincer nu am facut holter de la ablatie incoace....sper sa fi scapat de bav uri....la cine ai facut ablatia?
20-11-2013, 12:35 PM
BAV inseamna bloc atrio-ventricular.
Cred ca atunci cand ai scris despre bav-uri te refereai, de fapt, la extrasistole.

20-11-2013, 12:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-11-2013 12:45 PM de carmen_comana.)
Allin, la tine chiar cred ca nu este nicio problema cu acele extrasistole. Este normal sa ai anumite senzatii mai neplacute o perioada dupa ablatie. Sunt convinsa ca la tine a fost o reusita, mai ales ca ai facut-o la dr. Ivanica!
Eu ii raspunsesem celui care s-a numit "ablatie" pe forum, cel care zice ca simte pauze dupa ablatie.
Eu am facut ablatia la dr. Siliste, la Universitar, care a ajuns sa-mi recomande sa iau xanax de doua ori pe zi, ca sa nu mai simt acele pauze (bav-uri).
Era prea departe Timisoara, dar aceasta comoditate o sa ma coste toata viata.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)