Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
09-10-2013, 10:48 AM
RE: Ablatii reusite sau .....
Nu, unicat in sensul ca fac BAV, dar pulsul este mare, nu mic. In sensul asta zic: tahicardie combinata cu BAV.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2013, 10:51 AM
Din ce spui tu BAV-ul tau e de gradul I si este tranzitor. In acest caz practic nu trebuie sa faci nimic referitor la el, doar ca te impiedica sa iei tratament antiaritmic pentru tahicardie.
Stiu ca suna urat, dar eu as incerca din nou ablatia la un alt centru cu experienta mai mare. Parerea mea!
Asta pentru ca altfel nu vei scapa de tahicardie toata viata, iar crizele vor fi din ce in ce mai dese si mai rele si medicamentos nu ai ce sa faci impotriva ei, deci nu prea exista alta varianta.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
09-10-2013, 10:56 AM
Aoleu! Da, nu prea suna bine... Mi-este foarte frica, dupa ce am patit ceea ce am patit... De fapt, dr. mi-a zis ca nu intelege de ce-mi fac probleme pentru pulsul marit, ca nu mai este vorba de TPSV, ca acea tahicardie este pe circuitul normal. Asta a vazut la un alt studiu electrofiziologic pe care mi la-a facut dupa ablatie. Se poate face ablatie pe circuitul normal???nail biting Oricum, pe mine ma deranjeaza pulsul marit. Dar, crezi ca se poate face ablatie in cazul asta? Nemaifiind un alt circuit decat cel normal?
09-10-2013, 11:13 AM
Ablatarea circuitului normal nu se practica, decat in cazuri rare, la persoane in varsta, cu fibrilatie atriala necontrolabila, la care se ablateaza calea normala si se implanteaza un stimulator cardiac. Dar aia e alta poveste, nu are de a face cu cazul tau.
Tot de curiozitate, la ce doctor ai facut interventia?
Cum ti-am mai spus, eu zic sa mai incerci macar un consult si la un alt electrofiziolog, sa vezi si o a doua parere.

09-10-2013, 11:19 AM
La Universitar, la dr. C.S. am facut-o. Of! O sa merg si la alt electrofiziolog. Am vrut sa ma programez la dr.V, dar este foarte mare pretul pentru consult. La dumnealui as vrea sa ma duc, cand o sa pot. Vreau sa-i aflu parerea.
09-10-2013, 11:32 AM
Din cate stiu eu dr. Siliste e un electrofiziolog bun.
Dar nimeni nu e perfect, oricine mai poate gresi sau poate alege o varianta nu tocmai optima, asa ca, in ciuda pretului mare al consultului, daca ai putea sa mergi si la Dr. V pentru o parere poate ca ar fi bine. Pana la urma e sanatatea ta in joc.

Mulţumiri acordate de: allin86
09-10-2013, 11:47 AM
Da, asa este. O sa merg sigur si cat de curand pot.
Nu am zis ca dr. S nu este un electrofiziolog bun, dar problema este ca nu a mai intalnit asa caz, din spusele dumnealui. Deci, nici rezolvarea nu are cum sa o stie. Si nici eu nu sunt prea dispusa sa se faca experiente pe mine.
09-10-2013, 04:57 PM
Buna ziuaa. Am postat si eu o intrebare acum cateva ore. Poate sa ma ajute cineva cu un raspuns?
Multumesc anticipat
09-10-2013, 09:25 PM
Valeria_M, nu ne-ai spus, cum te mai simti? Mai faci blocurile alea? Au trecut 3 luni de la ablatie, nu?
09-10-2013, 10:09 PM
Costi, imi place ca esti foarte "demanding" :-)
Auzi la el, a postat acum cateva ore. Tare!
Esti pe un Forum public, poate dura si cateva zile, nu doar ore, pana sa obtii vreun raspuns. Tot ce se intampla aici este benevol, nu e nimeni platit si nimeni nu are vreo obligatie.
Revenind la intrebarea ta, ablatia poti sa o faci la Institutul de Boli Cardiovasculare Iasi la dr. Mihaela Grecu, la Spitalul de Urgenta Floreasca Bucuresti la dr. Radu Vatasescu sau la Spitalul de Recuperare Cluj, dr. Radu Rosu.
Interventia e partial acoperita de asigurare, tu trebuind sa platesti un cateter care costa in jur de 4500 EUR.

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)