Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
07-10-2013, 10:08 PM
RE: Ablatii reusite sau .....
De curiozitate, unde ai facut ablatia?

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-10-2013, 10:37 PM
La Mures.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
08-10-2013, 10:48 AM
Da, Leo, exact! Parca imi tremura inima, dar pulsul este normal, nu este fibrilatie. Unde ai facut ablatia? Noaptea faci blocuri?
08-10-2013, 03:46 PM
Carmen,asa simt,imi tremura inima si din pacate nu am facut ablatia cand mi sa propus din motive lesne de inteles...fac bloc noaptea dar,si ziua .Din fericire,sunt de scurta durata.Cele mai greu de suportat sunt cele de dimineata.Am de cateva luni si dureri ,mai ales cand am o suparare.
Sper sa gasesti rezolvarea problemelor tale de sanatate !!
08-10-2013, 05:24 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-10-2013 05:26 PM de carmen_comana.)
Leo, deci blocul il faci dupa ablatie? Ai facut ablatia?
Eu am acel tremurat din cauza intervalului PR prelungit - 200 - este la limita catre bloc. Tu, oare, tot de-aia ai senzatiile astea? Ti-au zis medicii ceva de pacemaker?
Dumnezeu sa-ti ajute si tie ca aici, pe pamant, slabe sperante!
08-10-2013, 07:24 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-10-2013 07:27 PM de carmen_comana.)
Armmdt, ce parere ai de acel Corlentor? Dr. m-a pus sa dau semnatura ca accept acest tratament, ca s-ar putea sa mareasca gradul blocului pe care-l fac noaptea. Noaptea fac BAV I si trec in BAV II (Mobitz) si am inteles ca medicamentul imi mai scade pulsul ziua, sa nu mai am senzatia de sufocare, dar exista riscul sa dau intr-un grad mai avansat de bloc. Azi-noapte m-am simtit foarte rau, in sensul ca am simtit mai acut blocurile si mi-au amortit foarte tare mainile. Am facut BAV si azi, ceea ce nu se intampla, faceam numai noaptea. iau Corlentor de aproape doua saptamani. Mi-e teama sa-l mai iau si m-am cam saturat de experientele astea, sincer. Dr. mi-a spus clar ca facem incercari, deci sunt un fel de cobai, ceea ce nu prea-mi convine. Cred ca ma intelegi...
08-10-2013, 09:06 PM
Corlentorul e adevarat ca mai scade frecventa cardiaca, ceea ce ar ajuta in cazul tahicardiei, dar avand bloc AV orice fel de medicatie care scade ritmul e, dupa parerea mea, nerecomandabila.
Nu stiu ce sa zic, nu ma pricep la medicamente asa de bine si e greu sa recomanzi pe Internet. Doctorul care ti-a indicat tratamentul cel putin te-a vazut personal, iti cunoaste exact situatia, deci e cel mai in masura sa zica ceva din acest punct de vedere.
Eventual mai incearca un consult si la alt doctor, sa mai afli o opinie.

09-10-2013, 08:17 AM
De aseara nu am mai luat corlentor, pentru ca incepusem sa am niste senzatii foarte ciudate de la el. Daca e sa aleg, mai bine stau cu un puls mai mare cateodata (nu mereu este mare) decat sa dau in altele. Da, m-a vazut medicul, am fost si internata 3 zile acum doua saptamani, cand mi-a recomandat medicamentul, stie foarte bine situatia mea, dar a zis ca facem experiente, ca nu stie ce altceva sa-mi faca. O sa merg si la alt doctor, sa vad si alta parere, ca nu mai suport atatea experiente. Nu-ti mai zic ca-mi daduse si metoprolol, de credeam ca mor de la el. Mi l-a scos si mia- lasat numai corlentorul. Chiar sa fiu eu unicat pe planeta ?! N-o mai fi patit nimeni asa ceva?!
09-10-2013, 09:53 AM
Daca te linisteste cu ceva sa stii ca nu esti.
O ablatie de intranodala nereusita care sa rezulte si cu un bloc AV se mai intampla

09-10-2013, 10:15 AM
Buna ziua. Am fost diagnosticat in urma cu o saptamana cu; tahicardie atriala stanga de vena pulmonara superioara dreapta. Am rugamintea, gasind acest sait foarte in domeniu, sa-mi spuneti unde as putea face o ablatie pt asa ceva, indiferent de judet, cam cat costa si ce este mai important daca casa de asigurari deconteaza ablatia.
Multumesc
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)