Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
20-02-2011, 05:30 PM
RE: Ablatii reusite sau .....
MS. astept raspunsul cu nerabdare.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-02-2011, 06:01 PM
GIINAA, ms. de incurajare, dar asa cum a spus ULIANA care cunoaste situatia mea , sint trecut prin multe ablatii ,nu curajul imi lipseste, ci fondurile, care in situatia asta din Romania nu imi permit inca sa ma prezint la ablatie.Pot sa spun cu FERMITATE ca daca nu era armmdt cu forumul, habar nu aveam ca se face asa ceva in Romania .Discutiile de pe forum au fost extraordinar de necesare pentru pasii care trebuie sa-i faci.Sant foarte putini medici cardiologi care stiu despre ablatii dar care iti dau punga de,, 2 lei'' plina cu medicamente si gata te-au vindecat Si auzi mai departe : domnule era bolnav de inima si a murit de ciroza?????Eu am trecut prin toate astea(cea cu ciroza nu). Ce se discuta aici pe forum foarte putini medici iti vor da atat de bine explicatii!! Despre Dnul. DR.VATASESCU pot sa spun, cu mana pe inima, ca este MAESTRU in aceasta specialitateDaca nu era dinsul, cine ma descoperea ca sufar de apnee obstructiva care e mai perculoasa ca FA???Ca mai exista persoane care se streseaza pe armmdt, in acele momente, nu isi dau seama cat de necesar este acest OM si cat bine face cu forumul administrat de el.Si eu l-am stresat happy))
21-02-2011, 07:37 PM
Intreb ca sa fiu lamurit. Petru ablatie atriala se cumpara cateterul si pentru cea ventriculara nu?
Iar RMN petru ce tip te ablatie este necesar?
21-02-2011, 10:18 PM
Adriane, intrebarea ta este putin neclara, sper totusi sa te lamuresc: SINGURUL fel de aritmie la ablatia careia pacientul trebuie sa-si cumpere cateterele, si eventual sa faca si RMN in prealabil, este fibrilatia atriala (FA). Tu ai extrasistole ventriculare, deci nu intri in aceasta categorie.
22-02-2011, 12:30 AM
Nu neaparat. In cele mai multe cazuri sistemul 3D este folosit pentru ablatiile de FA, e adevarat. Dar, daca este cazul, poate fi folosit si pentru unele ablatii de tahicardii ventriculare (chiar vorbeam astazi cu dr. V si zicea sa incepem si asa ceva).
Acel cateter este legat de utilizarea sistemului 3D, nu de tipul de ablatie.
RMN sau CT cardiac se face de obicei inaintea celor mai multe ablatii efectuate cu sistemul 3D pentru ca imaginea de la CT sau RMN este integrata in sistem si utilizata pentru obtinerea hartii tridimensionale a camerei cardiace unde se face ablatia.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
22-02-2011, 01:05 PM
Multumesc ARMMDT ! Ceea ce n-am stiut eu este ca celebrul 3D poate fi necesar sau indicat si la alte tipuri de ablatie decit FA-ul. Restul e consecinta logica: daca se foloseste mapping-ul, pacientul cumpara cateterul si face RMN ori CT. Bine ca ne-ai dumirit!
23-02-2011, 09:15 PM
Salut Liviu!

Am vorbit cu dr. Vatasescu, din pacate pretul cateterului a ramas acelasi.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
23-02-2011, 09:45 PM
ohhh, problema..... Ms.Huh
27-02-2011, 04:50 PM
happy Dupa 7 zile am intrat din nou in ritm sinusal.Sant curios dupa cat timp intru in FA.....?
Huh
01-03-2011, 07:06 PM
Am fost la Dr Vatasescu , dar nu mi-a spus nimic de costul unui cateter ,dar m-a atentionat ca este posibil sa mi se puna stimulator cardiac. Eu sunt bugetara si mi s-a cerut adeverinta de la serviciu si nimic altceva. Va rog sa ma ,,luminati " cat costa cateterul , dar stimulatorul cardiac?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)