Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.15 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ablatii reusite sau .....
17-02-2011, 02:51 PM
Rainbow RE: Ablatii reusite sau .....
Cred ca mare parte din mesajele din aceasta sectiune nu au nimic in comun cu subiectul - din pacate ! Ma rog, sa trecem peste asta, as pune o intrebare mai complexa:ABLATIA VERSUS IMPLANT DEFIBRILATOR CARDIAC - puncte tari si puncte slabe. Functie de amploarea si localizarea problemei (atriu / ventricul; pr congenitale etc) poate rezulta cateva repere care sa conduca la o optiune mai aprofundata. Consider ca pacientul trebuie sa cunoasca toate optiunile inainte de a decide (si asta nu dupa un tur de lume pe la "n" medici !) Multumesc celor care vor raspunde !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: Mayer Siegfried
17-02-2011, 03:54 PM
RE: Ablatii reusite sau .....
Medeea, din ce stiu eu, nu cred ca se poate pune problema ABLATIE vs DEFIBRILATOR, ci cel mult ABLATIE vs STIMULATOR. Daca mi-aduc bine aminte, era vorba de mama ta, suferinda de tetralogie Fallot operata, cu doua episoade de fibrilatie atriala (paroxistica) convertite electric in toamna trecuta. Defibrilatorul are indicatie pentru cateva grupe de pacienti prezentand un anumit grad de risc inalt. Acestea includ:
* Pacienti care deja au avut un episod de fibrilatie ventriculara sau au avut un stop cardiac si au fost resuscitati.
* Pacientii care sj-au pierdut cunostinta ca urmare a unei tahicardii ventriculare.
* Pacientii care sufera de tahicardii ce se termina spontan si rapid, dar care au suferit, de asemenea, un infarct miocardic si pentru care tahicardia ventriculara poate fi indusa.
* Pacientii ce isi pierd cunostinta din motive necunoscute, ce sufera de insuficienta cardiaca si pentru care tahicardia ventriculara poate fi indusa.
* Pacientii ce prezinta un risc crescut de dezvoltare a aritmiilor periculoase pentru viata din cauza unor boli familiale sau ereditare. In cazurile de mai sus implantul unui defibrilator este indicat. Cardiologul decide acest lucru in functie de fiecare pacient.

Problemami se pare extrem de gingasa si complexa, cu toata bunavointa noastra, nu cred ca vom fi in stare sa te "luminam" pe un forum. Verdictul trebuie dat de un cardiolog EXPERIMENTAT - zic eu.
 Mulţumiri acordate de: Mayer Siegfried
17-02-2011, 06:09 PM
Nu are nici o legatura defibrlatorul cu ablatia.
Cum a zis si uliana def-ul se pune numai in anumite conditii daca boala este degenerativa ca si in cazul meu este de preferat mai multe ablatii decat sa iei socuri care sunt mai mult decat traumatizante. Eu sunt la a 5 ablatie si as mai face 100 numai sa nu iau socuri. Deful salveaza viata dar cu un pret.
17-02-2011, 06:57 PM
Buna Medeea! Asa cum si-a intuit foarte corect Uliana, in cazul mamei tale cu tetralogie Fallot operata, nu prea se poate pune problema ablatie vs. defibrilator.
Pentru preventia tulburarilor de ritm atriale (fibrilatie atriala), ori va lua doar antiaritmice, ori va tenta sa faca si ablatie. Defibrilatoarele atriale nu s-au dovedit a fi foarte eficiente.
Pentru preventia tulburarilor de ritm ventriculare (care sunt in general mai periculoase decat cele atriale), poate lua antiaritmice, poate sa faca ablatie sau poate sa primeasca un defibrilator.

Simplistic vorbind, in acest caz ablatia s-ar face pentru a scapa de viitoare episoade de fibrilatie atriala, iar defibrilatorul s-ar pune pentru preventia tulburarilor de ritm ventriculare maligne, cu risc de degenerare in fibrilatie ventriculara (cu risc vital). Sunt 2 lucruri complementare.

Dar nu ne-ai zis: mama ta a avut si tulburari de ritm ventriculare documentate (ESV complexe, tahicardii ventriculare)? Daca da, ar avea indicatie si de defibrilator ventricular. Daca nu, e indicat sa se faca un studiu electrofiziologic sa se vada daca nu exista totusi indicatie.
In acest context, eventual pentru partea de tulburari de ritm ventriculare (si nu atriale) se poate vorbi despre ablatie vs. defibrilator. Cu un studiu electrofiziologic (poate chiar in aceeasi sedinta cu ablatia pentru fibrilatie atriala), se poate vedea daca se induce sau nu tahicardie ventriculara sustinuta; daca se induce, se poate face ori ablatie, ori se indica implantarea de defibrilator.

Din nou dau dreptate Ulianei, "cu toata bunavointa noastra, nu cred ca vom fi in stare sa te "luminam" pe un forum". Nu stiu cat se intelege ce am scris.
Daca mergeti la Dr. Vatasescu, sa i le puneti toate aceste intrebari, sa vedeti exact el cum si-le concepe toate problemele acestea.
19-02-2011, 05:25 PM
LA BUNA VEDERE CU SANATATE! Ma mai tineti minte? am urmarit pina acum toate discutiile pe forum si concluzie:Uliana ai devenit al doilea ,,armmdt'' pt cei bolnavi cu adevarat.BRAVO ! Despre ablatii nereusite stiti ca si eu sint in aceiasi situatie .Dupa ablatie d_nul Dr. a constat ca ablatia nu a reusit si m-a anuntat corect despre acest lucru.Am hotarit de comun acord sa mai fac o ablatie.Ca procente de reusita :
-pentru prima ablatie 60%
- pentru a doua ablatie 90%
Problema ca peste tot sint costurile cateterului.Si va intreb daca pretul cateterului a mai scazut.Ultima cerere in august a fost de 18.500 RON.
Simptome de la ablatie si pina acum sant:la doua luni 15 zile FA,apoi la o luna iar acum la 15 zile intru in FA.TREBUIE neaparat sa fac urmatoarea ablatie.Boala nu tine cont de limba sau natie,
19-02-2011, 08:18 PM
Salut Liviu ! Sa stii ca exista telepatie, ai cuvintul meu ca azi ma gindeam la tine si ma intrebam oare ce mai faci, cum o duci si de ce ai disparut atit de fara urma. Imi pare rau sa aflu ca n-ai reusit sa faci a doua ablatie si din ce faptul ca iesi/intri in FA deduc ca nici cu apneea ta obstructiva nu stai prea bine. Iti doresc sa poti sa faci cit mai curind a doua interventie, cu succes maxim, si nu mai fi atit de "scump la vedere". S-auzim numai de bine ! Heart
19-02-2011, 08:47 PM
Armmdt,te rog sa te interesezi si sa-mi spui ,pentru ca ai posibilitate, pretul la trusa de ablatie si daca s-au modificat cumva conditiile?Din cauza amaratei de criza am stat foarte prost cu banii si sper ca in primavara sa reusesc sa rup suma necesara pt. a doua ablatie.E tare greu!Am evitat sa mai scriu pe forum pt ca de cate ori o faceam intram in FA.Si ca o coincidenta, dupa ce am scris mai devreme, am intrat in Fa.Cine mai intelege?Va spun ca si acum dorm cu masca pt apnee si degeaba.
19-02-2011, 10:01 PM
liviu si de ce mai astepti daca te chinui atat???? inteleg ca poate fi vorba si de bani, dar banii oricum nu ajung niciodata, fati curaj omule odata si mergi sa vezi ce bine e dupa ce scapi o sa zici'' de ce oare ai asteptat atat???'' eu am facut acum o saptamana la bucuresti la d-num dr.Vatasescu, numai cuvinte de laude si costul daca esti salariat nu este decit.. si sa stii ca deja ma simt mult mai bine si fizic dar si psihic , pentru ca deja o luasem razna si psihic, asa ca mii de multumiri domnului doctor si lui Dumnezeu ca m-a ajutat asa sa auzim si la tine. curajHeartHeart
19-02-2011, 10:40 PM
GIINAA, pentru cei care trebuie sa faca ablatie de fibrilatie atriala lucrurile sint mai complicate, pacientul fiind obligat sa-si cumpere cateterele care merg spre 4000 de euro. Bietul Liviu le-a cumparat o data deja, deci acum alti bani, alta distractie, de restul nici nu mai vorbim !
19-02-2011, 11:25 PM
Salut Liviu! O sa vorbesc cu dr. V saptamana viitoare, ca acum e plecat din tara si o sa anunt care e situatia cu pretul cateterului pentru ablatie.
Masca pentru apnee sa stii ca nu e degeaba. Apneea ta are un mare rol (negativ) in problema cu ablatia. Asa ca ameliorarea apneei zic eu ca ar creste sansele de reusita a celei de-a doua ablatii.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)