Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ALT - TGP: 1876 UI/l
22-08-2012, 05:47 PM
ALT - TGP: 1876 UI/l
Buna ziua! Am 54 ani, barbat. Am tinut regim cu ceai de rostopasca timp de 1 luna si 1 saptamana. De asemenea,tot de o luna nu am mai mancat mancaruri grase si sare deoarece am avut tensiunea mare (insa acum este totul in regula referitor la tensiune). Tin sa specific ca am mancat o data peste congelat, preparat cu legume(deci a fost fiert, nu prajit) si mi s-a facut foarte rau intrucat am vomat. Timp de o saptamana am baut 4 cani de ceai de rostopasca pe zi, iar timp de 4 saptamani cate o lingura la 3 ore. A trecut fix o saptamana de cand am incetat tratamentul deoarece am observat ca allbul ochiului s-a ingalbenit. Astazi dimineata am efectuat o analiza in detaliu, a sangelui si a urinei. Valoriile in principiu sunt medii,dar Monocitele sunt in prezenta de 12,5% (recomandat 3-10%). Ceea ce ma ingrijoreaza mai mult este ca valoarea ALT - TGP este de 1876 UI/l, pe cand recomandabill este 0-42UI/l conform datelor de pe foaia cu analize. Alt fapt care ma ingrijoareaza este referitor la Trigliceride serice : 401 mg/dl (iar favorabil este sub 150 mg/dl) ,iar Bilirubina este in prezenta de 1 mg/dl+ pe cand recomandabil ar fi NEGATIV. Tocmai am primit rezultatele, am sunat la medic, insa programarea este abea pe ziua de maine. Nu am greturi, nu am niciun fel de simptome, insa valorile mi se par mult prea exagerate si ma ingrijoreaza faptul sa astept pana maine. Mi-ati fi de un ajutor mare, daca mi-ati putea da unele indicatii.

Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
22-08-2012, 08:58 PM
RE: ALT - TGP: 1876 UI/l
Fara indoaila ca e vorba de o afectare hepatica, probabil un icter. De ce natura e trebuie stabilit prin investigatii suplimentare. Nu trebuia sa te tratezi singur, mai ales ca ceaiul de rostopasca trebuie luat cu grija, pentru ca poate deveni toxic daca se depasesc anumite doze. Trebuie facute analize complete hepatice (inclusiv imunologice pentru a vedea daca nu e vorba de o hepatita) , determinate enzimele pancreatice si facuta o ecografie de abdomen superior penru a evidentia cum se prezinta vezica biliara, ficatul si pancreasul. Doctorul o sa-ti spuna maine ce analize sa faci.
Sanatate.
22-08-2012, 09:48 PM
Multumesc mult! Insa aveti vreo idee cum se explica nivelul asa de ridicat la ALT- TGP? 1876 UI/l mi se pare extrem de mult, avand in vedere ca ,din cate am citit, nivelul maxim este in jur de 45-55 UI/l.. Am mai citit pe internet postarile altor oameni pe diverse forumuri, unde in medie, lumea avea nivelul TGP intre 100 si 160 UI/l. Pe mine ma socheaza faptul ca la mine este exagerat.
22-08-2012, 10:32 PM
Este intr-adevar foarte mare. Acest lucru se intampla cand exista o obstructie de cai biliare si se instaleaza un icter mecanic sau cand e vorba de o hepatita. De-asta spun ca trebuie identificata cat mai repede cauza pentru a se institui tratramentul adecvat necesar restabilirii functiilor hepatice afectate. prezenta bilirubinei in urina atesta prezenta ei la nivele mari si in sange si asta se intampla in cazul icterelor mecanice. Coloratia galbena a scleroticii conduce si ea spre supiciunea de icter.
23-08-2012, 11:10 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-08-2012 11:20 AM de PopIoan.)
Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru ajutor. De fapt, este vorba de tatal meu. A fost astazi la prima ora la medic si, intr-adevar, a specificat ca e vorba de o infectie hepatica sau icter. Astazi s-a si internat in spital si mi-a comunicat sa-i cumpar capsule de vitamina C (probabil i-a recomandat doctorul). I s-au refacut analizele si urmeaza sa i se faca ecograf (deocamdata nu stim rezultatele). O sa va tin la curent cu starea sa acutala, daca nu va deranjeaza. Astfel, ne-ati ajuta pe toti. Multumesc inca o data.

P.S: I s-a mai comunicat ca aceasta problema nu s-a produs din cauza tratamentului cu ceai de rostopasca, ci din cauza unor mancaruri. Desi noi mancam sanatos, ne-am documentat din carti/internet despre alimente (in special alimente benefice grupei noastre sangvine) si facem sport regulat pentru tonifierea muschilor si flexarea(stretching) acestora (cel putin de o data - de 2 ori pe saptamana), probabil a mancat ceva ce nu i-a picat bine, si anume acel peste congelat. Vara, in general mancam in proportie de 80% legume si fructe si produse lactate,rareori oua, ulei de masline, "condimente" precum: oregano, susan, semine de in, chimen, marar. Mezeluri, pateuri, icre(de cumparat),carnuri nu fac parte din regimul nostru alimentar. Dar asa se face ca dintr-o masa nedorita se ajunge la tot felul de probleme.
23-08-2012, 04:17 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-08-2012 04:19 PM de SoulHealer.)
Asa este din pacate. Te poti trezi cu o problema serioasa de la un aliment expirat sau infestat. In mod cert nu rostopasca a fost de vina, dar daca ar fi mers la medic de la inceput si ar fi inceput un tratament cu silimarina sau armurariu de ex. acum probabil ca problema ar fi fost rezolvata.
Multa sanatate tatalui tau!
23-08-2012, 06:36 PM
Am primit vesti de la tata. Mi-a spus ca a primit rezultatul de la analizele sangelui si a urinei, iar nivelul ALT TGP este la 2000 UI/l acum, insa nicio simptoma nu s-a aratat pana acum, adica nu-l doare nimic, in afara faptului ca sclerotica este tot galbena. Abea miercuri primeste rezultatul presupusei boli de care sufera, daca sufera. In orice caz, l-am incurajat, desi stia acest lucru, ca sa treaca peste ca nu are incotro. Trecutul e trecut, traim in prezent si trebuie sa ne gandim la viitor.

Pana atunci ii sunt administrate urmatoarele:

Silimarina - de 3 ori cate 2 capsule/zi
fosfolipide esentiale - de 3 ori cate 1 capsula/zi
omeprazol - de 2 ori cate 1 capsula/zi
epicogel - de 3 ori cate o lingura/zi

perfuzii (intravenos) - de 2 ori pe zi.

As dori sa-mi spuneti si parerea dumneavoastra. Multumesc.
23-08-2012, 08:06 PM
E un tratament de refacere hepatica firesc pana cand diagnosticul va fi precizat de analizele imunologice. Sa vedem si rezultatul ecografiei.
07-05-2013, 05:50 PM
Buna ziua,

La varsta de 9 ani am fost depistat cu o hepatita tip B, am urmat un regim timp de 1 an, am repetat niste teste in copilarie, iar acum 1 an am inceput sa ma simt slabit, intoleranta la caldura, ameteala, confuzie, fotofobie, iar acum 6 luni am avut un atac de panica sever, si am inceput sa-mi fac anumite investigatii, incepand cu teste de sange la care mi-au iesit niste trigliceride marite 227, iar testele cu martori hepatici au iesit negativ, adica nu sunt purtator de virus B.
A urmat o perioada de recuperare lenta, acum sunt mai bine, dar tot nu sunt la capacitate maxima.
Ma intreb daca sunt anumite afectiuni ale ficatului, tinand cont ca am si un colecist malformat din nastere si in perioada asta mi-a dat batai de cap, mi-am schimbat regimul alimentar, fara carne grasa, alcool, multe legume , fructe, etc., sau pur si simplu a fost o epuizare fizica si psihica, deoarece aveam un program incarcat, si agitat.
Am facut RMN cerebral, cervical, ecografii abdominale au iesit normale, ecografie tiroida, endoscopie, ecografie inima si test de efort.
Inca ma simt obosit si simt nevoia dupa 5-6 ore de lucru sa ma asez intins pe spate, si atunci capul incepe sa se limpezeasca si ma simt mai bine.
Fotofobia este severa, asta ma epuizeaza cel mai mult, nu pot sta in fata calculatorului mai mult de 1 ora jumate, se sparg anumite vase de sange in jurul retinei. Am facut investigatii si la ochi CT de pol anterior , posterior, au iesit in limite normale, cu o usoara banuiala sper glaucom din partea medicilor.
Probabil ca trebuie sa mai astept, tinand cont ca dupa atacul de panica din octombrie 2012, nu puteam sta in picioare 2-3 ore, iar acum ma simt mai bine, dar dupa 8-9 ore simt nevoia sa ma intind pe spate cu ochii inchisi.
Nu am primit in tot acest timp un diagnostic precis, iar antidepresive am refuzat sa iau , e vorba de un Efectin 75, deoarece m-am temut de efectele adverse.
Iau cam de 3 luni Remotiv, dar as vrea sa stiu sigur daca poate fi vorba de o afectiune care sa nu reiasa din analize.
07-05-2013, 08:01 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-05-2013 08:02 PM de SoulHealer.)
Fotofobia poate fi provocata fie de cauze interne oculare, fie neurologice. Pe de alta parte, medicamentul Efectin pe care-l iei are printre reactiile adverse un posibil glaucom acut si cresterea sensibilitatii la lumina. Cred ca ar trebui sa mergi la psihoterapeut pentru reconsiderarea tratamentului. Nici Remotivul nu-l vad ca avand vreo eficienta in cazul tau si chiar s-ar putea sa fie contraindicat in tratamentul anxietatii si depresiei in asociere cu alte anxiolitice sau antidepresive deoarece contine extract de sunatoare.
Daca suspectezi o problema hepatobiliara, atunci cateva analize specifice (transaminaze, GGT, fosfataza alcalina, bilirubina, amilaza, profilul lipidic) si o ecografie de abdomen superior vor indica daca e vorba de asa ceva.
Legat de fotofobie, trebuie sa porti ochelari de soare de fiecare data cand iesi afara, mai ales daca ai irisul de culoare deschisa si sa lucrezi cu intensitati mici ale luminozitatii ecranului PC-ului. Ar trebui sa consulti si un neurolog. Ai avut meningita cumva?
In sfarsit, mergi la un oftalmolog pentru un test Schirmer, pentru ca poate fi vorba de un sindrom al ochilor uscati, adica o hiposecretie lacrimala. Si un test de "rupere" a filmului lacrimal ar fi util.
Sanatate!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)