Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ABLATIE FLUTTER ATRIAL
18-02-2021, 08:59 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-02-2021 10:58 PM de SoulHealer.)
ABLATIE FLUTTER ATRIAL
ROG URGENT RECOMANDARE MEDIC PT ABLATIE FLUTTER ATRIAL DINTRE
DR. VATASESCU, BOGDAN SAU IORGULESCU (DINTRE CEI 3 DE LA FLOREASCA) MULTUMESC MULT!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
18-02-2021, 10:48 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-02-2021 10:58 PM de SoulHealer.)
RE: ABLATIE FLUTTER ATRIAL
Oricare dintre cei trei. Prin prisma experientei si al numarului de ablatii efectuate, ordinea ar fi Vatasescu, lider-ul incontestabil al grupului, Iorgulescu, Stefan Bogdan. Toti au specializari in strainatate. Ablatia de flutter atrial este una cu sansele cele mai mari de succes, alaturi de cea de TPSV.
 Mulţumiri acordate de: Andrei Blaier
21-02-2021, 10:30 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-02-2021 01:07 AM de SoulHealer.)
Mentionez ca am si fibrilatie atriala, dar de frica riscurilor procedurii mai complicate, optez, intr-o prima etapa, doar la ablatia de flutter atrial. Date fiind ambele aritmii, v-as ruga sa-mi spuneti daca, in acesta situatie, ablatia de flutter, complica interventia. Totodata, evaluind recenziile din forum, cred ca ar trebui sa ma indrept catre Dr. Vatasescu pentru ambele aritmii de rezolvat in aceeasi procedura. Multumesc anticipat pentru opinie. Cu stima, A. Blaier.
21-02-2021, 04:24 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-02-2021 04:26 PM de SoulHealer.)
Si eu am fost in aceeasi situatie. Episoadele de FiA se transformau in episoade flutter din care nu mai ieseam decat electric. Am facut ablatia de flutter la dr. Stefan Bogdan si am scapat de acest pacatos de flutter atrial. Sigur, nu am scapat de FiA, dar nu mai ma tem acum ca am sa ajug iar si iar la UPU, episoadele de FiA rezolvandu-le acasa cu terapia de rigoare si manevre vagale. Nu cred ca pot fi rezolvate ambele probleme in aceeasi sedinta. Ablatia de flutter, mult mai usoara, se adreseaza atriului drept (istmul cavotricuspidian). Cea de FiA necesita evaluare, mapping 3D, trusa speciala transeptala si ablatie care urmareste izolarea venelor pulmonare si apoi ablatia conform mappingului. De multe ori nu reuseste din prima, dar asta nu e o regula.
21-02-2021, 06:03 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-02-2021 01:06 AM de SoulHealer.)
Multumesc MULT! Se poate avea incredere si in dl dr. Stefan Bogdan pt Flutter? E diferenta mare fata de dl Dr. Vatasescu? EXISTA RISCURI GRAVE IN FLOREASCA SAU SANADOR SI UNDE ESTE DE PREFERAT? Citesc sinteze pe marile clinici (Mayo, Stanford, Mount SINAI, inclusiv pe site-urile firmelor producatoare de echipament pt ablatii (Abbot, Medtronic) si ma ingrozesc cand vad riscuriel potentiale si pt FLUTTER: Right atrial ablation for atrial flutter is associated with a surprisingly high rate of serious, sometimes fatal, complications. News from ESC 2018.
However, as our knowledge of (and expertise with) ablation evolve, we are appreciating that even procedures once perceived as relatively safe (based on analyses from retrospective studies and clinical trial data) carry significant complication rates when analyzed in a “real world” setting.
This was the conclusion of a recent German analysis, presented at the European Society of Cardiology Scientific Congress 2018 and published in the European Heart Journal.
The analysis used ICD-10, DRG, and OPS codes to study 33 353 German cases of catheter ablation for atrial flutter.
However, it was surprising that major complications were more frequent with right atrial flutter ablations (7.4%), with an in-hospital death rate nearly 4 times as common vs left atrial ablations.
Nu mai vorbesc de studiul de fond CABANA 2018-2019 (poate cel mai important din ultimii 10 ani!), care nu vede rezultate semnificative fata de abordarea medicamentoasa. Se justiifcica riscurile acum cand sunt 5 noi medicamente pe punctul de a fi aprobate de FDA(singurele din anii '60 incoace , exceptatand NOACs) ?! Si o ultima intrebare, va rog; dupa cat timp ati putut relua efortul fizic (am o plantatie de pomi fructiferi si vine primavara...)? Cu stima, A. Blaier (numele meu real!)
21-02-2021, 07:14 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-02-2021 07:18 PM de SoulHealer.)
Da, se poate avea incredere in dr. Stefan Bogdan. Riscuri exista in orice tip de interventie, deci si in cardiologia interventionala. Dar riscurile sunt mici si trebuie asumate daca vrem sa schimbam calitatea vietii. Si eu m-am temut ani de zile sa fac ablatie, dar la un moment dat a devenit clar ca sunt mult mai in pericol amanand interventia. Echipamentele si la Sanador si la Floreasca sunt performante.

P.S. A trebuit sa fac ablatia, deoarece flutter-ul meu nu putea fi convertit chimic la ritm sinusal! Nu stiu daca cineva a iesit din flutter folosind un antiaritmic. Sunt curios care e acela. Exista unul in US, dar nu cunosc eficienta lui si oricum nu era disponibil la noi. Tratamentul este eficient pana la un punct cand nu mai da rezultate, deoarece problema structurala a cordului nu poate fi rezolvata prin tratament.
21-02-2021, 08:12 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-02-2021 01:06 AM de SoulHealer.)
Inca ma convertesc facilitat (si chiar spontan) la RS, inainte in UPU cu injectabile (Digoxin/Betaloc-nu am avut inca in UPU de cardioversie electrica si nici antiaritmice), in Covid acasa cu corespondentele retard pastile -betabolocante metroprolol(Betalok zok) 100mg sau digitalice(Digoxin 0.5) sau antiaritmicul Propafenone(Rithmonorm) 600 mg pill-in-the-pocket, ca doza soc, peste 5-0-5 mg betablocantul bisoprolol(Concor) doza de intretinere zilnica. Idem NOAC (Pradaxa), doar in criza-asta este cert o prostie!.
Ati facut ETE sau angio-CT ininte de ablatie pt evaluare trombi, sau erati de min 3 saptamani pe anticoagulante?
Mentionez ca am crize relativ dese (debut violent 2018, asimtomatic 2019, epsiod AFL 2 saptamani convertit in UPU, apoi recurent crize 1-2 zile , in medie 1/luna in 2020 si dupa. Asimtomatic de 3 saptamani. Nu stiu daca se justiifca riscurile ablatiei. Multumesc mult!
22-02-2021, 01:25 AM
Wow! O caruta de medicamente! Nu am o parere prea buna despre digoxin, digitalicele creand terenul unei dependente nedorite. Nu am facut decat o singura data ETE, deci am riscat destul de mult la cele aproape 12 electroconversii, dar crizele mele erau destul de rare, 3-4 pe an iar in criza la UPU injectiile cu anticoagulant erau obligatorii. Dupa crize luam Pradaxa vreo 10 zile dupa care il opream, ceea ce a starnit protestul oricarui cardiolog ii povesteam asta! Nu se justifica riscurile ablatiei, la crize atat de dese? Eu zic ca ablatia de flutter se justifica, pentru ca medicamentele vor deveni din ce in ce mai putin eficiente si conversia chimica din ce in ce mai dificila, iar combinatia FiA, flutter este destul de greu de suportat. Imi amintesc ca slabeam la fiecare episod 2-3 kg, usor.
 Mulţumiri acordate de: Andrei Blaier
22-02-2021, 05:05 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-02-2021 01:06 AM de SoulHealer.)
O singura ultima intrebare, va rog: la cat timp post ablatie ati putut face efort fizic(moderat)?
23-02-2021, 01:06 AM
Cand dispare jena resimtita dupa ablatie (durerile de spate sau precordiale), adica dupa ce procesul de cicatrizare se incheie se poate face efort moderat. Asta nu inseamna ca nu te poti misca pana atunci, mai ales daca incizia femurala s-a vindecat si ea. Electrofiziologul va face toate recomandarile necesare.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)